Error
  • JUser: :_load: Unable to load user with ID: 451

سه راه برای ثبت کردن نام تجارت شما

(6 votes)

بسیاری از کارآفرینان به اهمیت نام کسب و کار در برند سازی شان واقف هستند. صاحبان مشاغل جدید, روزها و شبهای زیادی را برای یافتن یک نام مناسب صرف می کنند. حال بعد از انتخاب یک نام, مرحله بعدی چیست تا از قانونی بودن همه چیز مطمئن شوید؟
قانون, مهم ترین علت برای ثبت شرکت شما می باشد. در کل نیاز است تا مردم بدانند چه کسی مسئول یک شرکت می باشد. تنها یک استثناء وجود دارد و آن اینکه یک سرمایه دار تنها, با اسم شخصی خود تجارت خود را هدایت کند. به عنوان مثال وقتی شما یک شغل حسابداری را به نام خودتان هدایت می کنید, دیگر نیاز به ثبت کردن نام جدید وجود ندارد.

دلیل دیگر برای ثبت شرکت (ثبت نام تجاری) پیشگیری کردن از استفاده نام شرکت شما توسط افراد دیگر می باشد. بعنوان مثال: بدترین اتفاق بعد از صرف ماهها و سالها برای ساخت برند و طرح برندینگ این است که کسی از راه برسد و کالای خود را با نامی مشابه با نام تجاری شما وارد بازار کند. در مورد حفاظت از نام تجاری خود باید تصمیم بگیرید که نام خود را در استان یا ایالت خود به ثبت برسانید یا اینکه در تمام کشور.
سه راه اساسی برای ثبت شرکت و حفاظت از نام, کسب و کارتان وجود دارد. در اینجا به بررسی تفاوت میان این راه ها می پردازیم تا بتوانید راهی را انتخاب کنید که مناسب با شرکت شما می باشد و به بازاریابی و فروش تان کمک شایانی می کند.
1-    نام شرکت خود را در لیست اسامی شرکتها ثبت کنید:
در کشور ما، نشریات مختلفی هستند که به ثبت نام و مشخصات کسب و کار ها مشغول هستند. مثل کتاب اول که هویتی عمومی دارد و یا کتاب سفید که مختص صنف پزشکی ایران است. از ثبت مشخصات خود در این نشریات قافل نشوید. این همان رد پایی است که در بازاریابی انفعالی توصیه می شود از خود به جای گذارید.
اگر برای شرکتی صرفا یک زمینه سرمایه گذاری انحصاری و یا چند زمینه همسو وجود دارد, کتاب اول گزینه مناسبی می باشد؛ زیرا دیگر نیازی به استفاده از عناوینی چون شرکت و یا Corporationو غیره نخواهد داشت.
یک حالت دیگر نیز وجود دارد که تحت آن نیاز دارید تا نام خود را در کتاب اول و یا نشریات مشابه ثبت کنید. بعنوان مثال: اگر یک شرکت با مسئولیت محدود با نام " x " دارید ولی می خواهید تحت عنوان Y نیز فعالیت کنید بایستی این نام جدید را هم در نشریات ثبت کنید.
2-    یک ساختار تجاری رسمی بسازید:
زمانی که قصد دارید تا یک شرکت با مسئولیت محدود و یا یک مجموعه را راه اندازی کنید, نام شرکت شما اتوماتیک وار در کنار هویت برند شما خواهد بود. قبل از تایید درخواست ثبت شرکت یا مجموعه شما, مسئولان ثبت شرکتها اقدام به بررسی اسامی یکسان و یا مشابه با نام تجاری شما می نمایند تا از تکراری نبودن و یا سوء استفاده های احتمالی پیشگیری کنند. پس از ثبت شرکت, دیگر هیچ تجارتی قادر به استفاده از نام شما (و در ایالت شما) نخواهد بود.
البته به یاد داشته باشید که این بدان معنی نیست که شرکت شما در ایالات دیگر نیز حفاظت خواهد شد. اگر شما یک کسب و کار محلی مانند یک رستوران را اداره می کنید, احتمالا ثبت شرکت شما در ایالت خودتان کافی به نظر می آید ولی اگر قصد توسعه برند خود را دارید و یا اقدام به فروش محصولات خود به صورت شبکه ای کردید و یا محصولات خود را در ایالات دیگر نیز عرضه می کنید, بنابر این بهتر است تا در مرحله بعد, تجارت خود را با انتخاب یک "علامت تجاری یا Trademark" محافظت کنید.
3-    یک علامت تجاری یا Trade mark بسازید:
اگر می خواهید تا از نام خود در سرتاسر آمریکا حفاظت کنید بهتر است برای ثبت یک علامت تجاری در "USPTO یا شرکت ثبت علائم تجاری آمریکا" درخواست دهید.
شاید فکر کنید که نیازی به ثبت علامت تجاری نیست, زیرا که با ثبت نمودن نام شرکت, شما تحت حمایت قانون خواهید بود. ولی اگر نیاز به حمایت وسیع در سرتاسر کشور خود دارید, پس بهتر است قبل از هر پیشامدی, علامت تجاری را ثبت کنید و از آن حمایت کنید.
بهتر است قبل از ارائه درخواست برای علامت تجاری, تحقیقی برروی علائم تجاری موجود انجام دهید و از نامهای یکسان و یا مشابه پرهیز کنید. در غیر این صورت درخواست شما پذیرفته نخواهد شد و شما هزینه ی درخواست و زمان خود را از دست می دهید.
اگر در حال ساخت تجارت خود هستید, دقت داشته باشید تا گامهایی قانونی بردارید و نام خود را حمایت نمایید. نام شما, بیانگر تجارت شما می باشد پس در مورد حفاظت از آن کوشا باشید.

انتشار در شبکه های اجتماعی

share on facebook share on linkedin share on pinterest share on youtube share on twitter share on tumblr share on soceity6
تعداد بازدیدتعداد بازدید250564

لطفا دقت کنید که :

قبل از اینکه بخواهید با ما ارتباط برقرار کنید و در مورد نحوه سرویس دهی ما بپرسید، کمی در مورد برند شخصی خود فکر کنید. به نقطه های تعالی اش. به موقعیتی که در کنار دستیابی به درآمد بیشتر و توسعه کسب و کارتان، رضایت مشتریانتان حاکی از پیشی گرفتن شما از رقباست.

فرم تماس با ما