5 اشتباه رایج در SEO را بشناسیم و از آن ها اجتناب کنیم

(3 votes)

گوگل و سایر موتورهای جستجوگر همواره بایستی الگوریتم های خود را به روز رسانی کنند تا بهترین اقدامات را جهت بهینه سازی موتورهای جستجوگر انجام دهند؛ هر چند که این عمل بسیار دشوار می باشد. آیا بایستی بک لینک ها، الویت نخست شما در این اقدامات باشند؟ پنگوئن گوگل چه چیزی را به روز می کند و چگونه با استفاده از آن می توان از کاسته شدن بازدیدها و ترافیک به موتور جستجوگر شد؟

با وجود اینکه موتورهای جستجوگر، پیوسته در حال تغییر معادلات رتبه بندی خود هستند، ولی اشتباهات رایجی نیز وجود دارد که بایستی از آن اجتناب کنید. در این مقاله به معرفی 5 خطای رایج و توصیه هایی جهت دوری از آنها بپردازیم:

 

اشتباه شماره یک: عدم موفقیت در هدایت کلمات کلیدی مناسب برای جستجو:

همانطور که می دانید اینترنت بر اساس کلمات کلیدی (Keywords) کار می کند. زمانی که وبسایت ها با کلمات کلیدی درخواستی شما مرتبط باشند آنگاه در نتایج جستجوگر ظاهر می شوند. اگر جستجوی خود را به جای انتخاب کلمات کلیدی مناسب با کلماتی که به ذهنمان می رسد انجام دهیم, پس این امکان وجود دارد که فرصت های خود را برای ایجاد نتایج جستجوی گسترده تر محدود کنید. کلمه کلیدی یا (Keyword) کلمه یا مجوعه ای از کلمات می باشد که کاربر در یک موتور جستجوگر وارد می کند. به منظور تحقیق و بررسی کلمات کلیدی مناسب برای تجارت یا کسب و کار خود, بهتر است از ابزارهایی مانند (Google`s Adwords Keyword Reserch Service) استفاده کنید تا کلمات کلیدی درخواستی مناسبی را برای موتور جستجوگر خود بیابید. انتخاب این کلمات بایستی به گونه ای باشد که بازدید کنندگان را با احتمال بیشتری به سمت نتایج دلخواه شما هدایت کند و از بازدید کردن سایتهای رقبای شما جلوگیری کند. در غیر این صورت سایت شما رتبه بالایی در نتایج جستجو نخواهد داشت.

اشتباه شماره دو: ساختن بک لینکهای کم ارزش:

با وجود اینکه ساختن لینک, بخش مهمی از بازار یابی آنلاین را تشکیل می دهد, ولی مسلما شما نمی خواهید که کمیت را بر کیفیت ترجیح دهید. بک لینکهای بی کیفیت (مانند بک لینکهایی از وب سایتهای اسپم, سایتهای غیر مرتبط و سایتهایی که تنها به منظور منتشر کردن لینکها ساخته شده اند) می توانند سبب آسیب رسانی به SEOی سایت  شما, بویژه پس از آپدیت اخیر Google Penguin می شود.

Google Penguin یک تغییر الگوریتمی می باشد که به منظور حذف سایتهای اسپم از نتایج جستجو طراحی شده است. " کیفیت پروفایل بک لینک در سایت" یکی از فاکتورهای کلیدی می باشد که نقش مهمی در شناسایی یک سایت بعنوان اسپم احتمالی و نیز جریمه کردن آن دارد. بنابراین به جای به دست آوردن لینکهای کم ارزش و آسان, به دنبال لینک از سایت های معتبر در صنعت خود باشید و بر روی یافتن این لینکهای معتبر متمرکز شوید.

اشتباه شماره سه: گسترش دادن سایتهایی که به خوبی فهرست بندی نشده اند:

لیستی که برروی صفحه نتیجه موتور جستجوگر ظاهر می شود, مستقیما از شاخص های فراوان (index) وب حاصل می شود و سپس براساس آخرین الگوریتم های رتبه بندی, تجزیه و تحلیل می شود.

چگونه می توان در گام نخست به یک شاخص رسید؟ سایت شما بایستی توسط موتورهای جستجوگر robot و یا برنامه های Spider فهرست بندی شده باشد, چراکه این برنامه ها محتوای متنی شما را هضم می کنند و بعنوان نمایش های احتمالی برای درخواست های جستجو در آینده ذخیره می کنند.

اشتباه مذکور سبب ایجاد نقاط ضعف در بسیاری از سایتها می شود. اگر اسپایدرهای موتور جستجوگر قادر نباشند تا سایت شما را به دقت فهرست بندی کنند, در آن صورت قادر خواهید بود تا به بازدید و ترافیک کافی در سایت خود برسید, بدین معنی که در نتایج جستجوها, بازدید کمتری از سایت شما خواهد شد. مسائل بسیاری وجود دارند که از نمایش یک وبسایت جلوگیری می کنند, در اینجا به ذکر مهمترین, این عوامل می پردازیم:

استفاده بیش از اندازه تصاویر:

اسپایدرهای موتور جستجو قادر به خواندن متنهای حاوی عکس نمی باشند. اگر عناصر مهمی از سایت خود مانند نام سایت و یا سرتیترها (Head Lines) را درون عکسها ذخیره کرده اید, این احتمال وجود دارد که چنین اطلاعاتی به طور مناسب نشان داده نشود.

انیمیشنهای فلش (Flash Animations):

موتورهای جستجو قادر نمی باشند اطلاعاتی را که درون انیمیشن ها ذخیره شده اند تجزیه و تحلیل کنند. پس بهتر است که کمتر استفاده شوند.

JavaScript و دیگر عناصر کدی:

اگرچه ممکن است که این ویژگیها مانند JavaScript, کاربری بالایی را برای سایت شما ایجاد کند ولیکن قابل نمایش و فهرست بندی نیستند. به منظور جلوگیری از مشکلات فهرست بندی, بهتر است فایل Robot.Txt را فرمت کنید, تا یک نسخه یا ورژن جایگزین و بر پایه آن متن را (بجای JavaScript و سایر عناصر کدی) به اسپایدرهای موتور جستجو ارائه دهید.

اشتباه شماره چهار: مشکل در به روز رسانی سایت:

مضامین تاریخ گذشته سبب کم شدن ارزش واقعی سایت شما می گردد و بازدید کنندگان کمتری به سایت شما رجوع خواهند کرد و در نتیجه میزان فروش نیز کاهش می یابد. به روز بودن و تازگی مطالب در موتورهای جستجوگر, بسیار حائز اهمیت است. افزودن مضامین و مطالب جدید به سایت, سبب می شود تا با کلمات کلیدی بیشتر و نیز ترافیک بالاتری برای جستجو رو به رو شوید. قراردادن پستهای جدید نیز به رتبه بندی سایت شما کمک خواهد کرد. بایستی سایت خود را به روز کنید تا کیفیت نتایج جستجو را ارتقا بخشید.

اشتباه شماره پنج: تمرکز کردن بر موتورهای جستجوگر به جای تمرکز بر بازدید کنندگان:

اگر چه بهینه سازی موتورهای جستجوگر دارای اهمیت می باشد, ولی بازدید کنندگان سایت شما بسیار مهم تر هستند. توجه داشته باشید که فعالیتهای SEO نبایستی شما را از اهمیت دادن به کیفیت محتوای سایت خود غافل کند, چرا که محتوای نامناسب سبب بازدید کمتر می شود و افراد کمتری را به سمت سایت شما جلب خواهد کرد.

تا جاییکه می توانید از خطوط مشی SEO پیروی کنید ولی همواره برروی ارزشهای مردم و علاقه آنها, تمرکز بیشتری داشته باشید. هدف نهایی شما رضایت مشتری می باشد, پس باید در الویت قرار بگیرید. در این صورت هم به رتبه بالا در رنکینگ (Ranking) خواهید رسید و هم در آمد بالایی نصیب شما خواهد شد.

تیم تولید و محتوای هودانو

انتشار در شبکه های اجتماعی

share on facebook share on linkedin share on pinterest share on youtube share on twitter share on tumblr share on soceity6
تعداد بازدیدتعداد بازدید250574

لطفا دقت کنید که :

قبل از اینکه بخواهید با ما ارتباط برقرار کنید و در مورد نحوه سرویس دهی ما بپرسید، کمی در مورد برند شخصی خود فکر کنید. به نقطه های تعالی اش. به موقعیتی که در کنار دستیابی به درآمد بیشتر و توسعه کسب و کارتان، رضایت مشتریانتان حاکی از پیشی گرفتن شما از رقباست.

فرم تماس با ما