Error
  • JUser: :_load: Unable to load user with ID: 451

دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

(1 Vote)

وبسایتی ایجاد کرده ایم تا بتوانیم در خصوص آموزش دیجیتال مارکتینگ، بدون واسطه و بدون سانسور، به شما اطلاعات آموزشی بدهیم. هدف از ایجاد این وبسایت، خودکفایی کسب و کارها در امر طراحی و راه اندازی پروژه های بازاریابی دیجیتال در مقیاس کوچک و تجربه شده است. در ادامه مطلب، این نوشته را بخوانید.

دیجیتال مارکتینگ یا همان کمپین بازاریابی دیجیتال بخشی کوچک اما قابل ملاحظه در پروژه های بازاریابی است. دقت کنید که گفتم پروژه های بازاریابی؛ نه پروژه بازاریابی در این دسته از کسب و کار یا آن دسته از کسب و کار. همه کسب و کارها به اجرای فرآیندهای دیجیتال مارکتینگ نیاز دارند.

{ این مطلب برای کاربران آماتور بازاریابی دیجیتال نگارش شده است. اما مطالعه آن برای کسانی که دستی بر آتش دارند نیز خالی از لطف نیست. }

چرا دیجیتال مارکتینگ اینقدر زیاد توصیه می شود؟

ما و همکاران ما در شرکت های دیگر به مشتریان خود توصیه می کنیم که حتما بودجه ای را به صورت برنامه ریزی شده تحت یک کمپین بازاریابی به دیجیتال مارکتینگ اختصاص دهند. بزرگ ترین دلیلی که از نظر من بازاریابی دیجیتال را به بازاریابی سنتی ارجحیت می دهد (البته در مقیاس کسب و کارهای متوسط و کوچک)، قابلیت رهگیری عکس العمل کاربر بر اساس پیام و رسانه و توانایی دستیابی به اطلاعات کاربران هدف تا سطح جزئیات شخصی است. این اطلاعات به من کمک می کند تا سرانه هزینه بازاریابی پروژه ها به ازای هر مخاطب تا سطح قابل توجهی کاهش یابد. به نوعی شما از 100 تومان هزینه ای که برای هر کاربر صرف می کنید، می توانید چندین بار استفاده کنید و اصطلاحا هزینه را بازیافت نمایید.

از کجا بفهمیم دیجیتال مارکتینگ می کنیم؟!

بازاریابی دیجیتال ارسال پیام از طریق هر نوعی از رسانه های الکترونیکی است. پس اگر شما برای مشتریان هدف خود پیامک هم بفرستید، در اصل، درست یا غلط، بصورت دیجیتال در حال بازاریابی هستید. این ابتدایی ترین گام از مفهوم دیجیتال مارکتینگ است. بسیاری به اشتباه بازاریابی اینترنتی را با بازاریابی دیجیتال برابر می دانند. در صورتی که مثال فوق، یک تناقض برای دیدگاه دسته خاص از اشخاصی است به خوبی نتوانستند دیجیتال مارکتینگ را درک کنند. بازاریابی اینترنتی بخشی از دیجیتال مارکتینگ است که در آن تنها از رسانه های اینترنتی جهت ارسال پیام به مخاطبان هدف استفاده می شود.

کمپین بازاریابی دیجیتال چگونه شکل می گیرد؟

خب این روزها، با رسانه های مختلف الکترونیک در ارتباط هستید. منظور از رسانه کامپیوتر و یا موبایل شما نیست. منظور ابزاری است که شما با سخت افزار خاصی مثل موبایل می توانید به آن ابزار وصل شده و پیام ارسال شده را دریافت کنید. این رسانه ها می توانند گرم و یک سویه مثل یک شبکه رادیویی، سرد و یک سویه مانند یک شبکه تلویزیونی، گرم و دو سویه مثل شبکه های اجتماعی و … باشند.
کمپین بازاریابی، برنامه ریزی برای بهره گیری از نفوذ رسانه های مختلف در اجتماع بر اساس بودجه و زمان است. بنابراین یک کمپین بازاریابی دیجیتال، برنامه ایست که به مجری می گوید در چه زمانی چه پیامی از چه رسانه الکترونیکی ای باید به کدام دسته از مخاطبان ارسال گردد.

کمپین بازاریابی دیجیتال و رسانه …

در کمپین های بازاریابی دیجیتال، پیام بر اساس نرخ تبدیل مخاطب عام به لید با هدف ارسال پیام در جهت ایجاد آگاهی طراحی و ارسال می شود. جدا از بحث طراحی پیام، به صورت عمومی یک کمپین دیجیتال مارکتینگ در سطح TTL (Through the line) می تواند شامل رسانه های وبسایت، ایمیل، شبکه های اجتماعی، پیامک باشد.

کمپین بازاریابی دیجیتال و متدولوژی …

احتمالا نام های مختلفی از متدها از جمله بازاریابی درونگرا را شنیده اید. در دیجیتال مارکتینگ هم می توان از تمام متدهایی که در بازاریابی سنتی برای ترغیب مخاطبان استفاده می شود نیز بهره برد. محبوب ترین این متدها در دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی محتوایی (Content Marketing) است که در مطالب بعدی در مورد انواع متدهای بازاریابی و نوع پیاده سازی آنها در دیجیتال مارکتینگ خواهیم گفت.

از کجا شروع کنیم؟

شما اول می بایست کار با ابزارها را بیاموزید. به نظر من مناسب است به عنوان یک کاربر آماتور، با شبکه های اجتماعی و نحوه استفاده رقبایتان و برندهای موفق از آنها بیشتر آشنا شوید. منظور من از شبکه های اجتماعی، ابزارهای پیام رسان مثل تلگرام و سوشال نتورک ها مثل اینستاگرام، فیسبوک، توییتر، لینکدین و … می باشد.

اگر این مطلب برای شما مفید بود، آن را با سایرین به اشتراک بگذارید.

انتشار در شبکه های اجتماعی

share on facebook share on linkedin share on pinterest share on youtube share on twitter share on tumblr share on soceity6
تعداد بازدیدتعداد بازدید250576

لطفا دقت کنید که :

قبل از اینکه بخواهید با ما ارتباط برقرار کنید و در مورد نحوه سرویس دهی ما بپرسید، کمی در مورد برند شخصی خود فکر کنید. به نقطه های تعالی اش. به موقعیتی که در کنار دستیابی به درآمد بیشتر و توسعه کسب و کارتان، رضایت مشتریانتان حاکی از پیشی گرفتن شما از رقباست.

فرم تماس با ما